Stella McCartney – Resort 2014

24 Јун

stela1

Љубов на прв модел! Уште од првата фотка постирана на профилот на британската модна дизајнерка Стела Макартни на  „Инстаграм“, снимена на презентацијата во Њујорк, некако знаев дека ќе ја бендисам целата колекција ресорт 2014. Ројот пеперутки што леткаше во мојот стомак изминативе неколку недели морав да го смирам со пренесување на возбудата во рецензија.
Можеби звучам предраматично, но вистинските љубители на модата ќе ја разберат мојата возбуда…. Има колекции што прават револуција,  други што се предвесници на сезонските текови, а трети  кои се бевременски…. Оваа колекција не ништо од ова. Не носи нешто досега невидено, не е најтрендсетерската и веројатно по некоја сезона ќе се заборави, но важно е дека соборува од прва и тоа е вредно за забележување.

stela2

Патот на Стела, почнувајќи од нејзината дипломска ревија  во 1995 година (каде што креациите го носеле ни помалку ни повеќе супермоделите Наоми Кемпбел и Кејт Мос) до добивањето на орден од Кралицата Елизабета Втора пред неколку месеци, беше поплочен со златни можности. Пред се` поради тоа што е ќерка на култниот „битлс“, сер Пол Макартни. Но таа не ја злоупотреби , ниту прокоцка оваа предност. Напротив, со ангажмани на повеќе модни полиња (спортска облека, линии за деца и за жени…) со засукани ракави и сериозна посветеност изгради свое име и свој бренд. Со секоја нова колекција и ангажман го докажува својот талент и својата виртуозност.

stela3

Новата линија  е суптилно и значајно надополнување во нејзината успешна приказна… Стела, како и нејзината покојна мајка Линда Макартни, не пропушта прилика да ја даде својата поддршка во борбата за правата на животните. Моделите од оваа линија се своевидно враќање кон природата и применување на нејзините убавини, без притоа да биде уништена флората и без да бидат убиени животни. Преку елементи од поп-артот во кројот на модата од 20-тите, 60-тите и 80-тите години, но со нагласена трендовска нарација, креаторката ја редефинира женственоста. Моделите се романтични, нежни, шик,  но влеваат самодоверба и моќност. Прави спој на навидум некомпитабилни шари, меѓу нежната градина од цветови и змиската шара. Неколкупати во вид на мозаик или навезена мониста се појавуваат фигури како усни и срциња, кои вментнуваат малку духовита и младешка нишка на моделите, без притоа да им дадат несерионост и кич-ефект.  Покрај креациите применливи во секојдневниот изглед (блејзери, џекети, мантилчиња, комбинезони, туники, панталони, блузи…) во палетата има коктел-фустани со по некој набор или карнер и тесни куси модели-сите во едноставн крој.
Се задржала на пастелните тонови, кои на места ги комбинира со црната и белата боја….Колекцијата иако функционира како целина, сепак, секоја од креациите раскажува посебна приказна и има посебен идентитет.

Ана Несторовска

фото: Style.com

stela4

stela5

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: