Кој ќе учествува на FWSK s/s 2013

20 Мар

moden vikend

Росица Мршиќ, Никола Ефтимов, Лидија Георгиева, Александра Митковска, Маја Kикириткова, Олгица Ѓоргиева, Елена Спасовска, Тања Kокев и Антонија Ристовска се дел од дизјанерите што ќе се претстават на седмото издание на Модниот викенд-Скопје, што ќе се одржува од 1 до 14 април.

Најавени се и модните презентации на и Мила Kадриу, Христина Деспотовска, Никола Петровски , Ирина Тошева, Јована Филиповиќ, Роберт Ивановски, Kатерина Попева и Стефанија Насеска, како и на етикетите „Виба текс“, „Дума“, „ЛеБранд“, Деа Споса“, „Мика дизајн“ и „Елена Лука“. По вторпат на најголемата модна манифестација во Скопје ќе се претстават и сестрите-дизајнерки од Србија, Тијана и Мила Поповиќ.

Пролетното издание на Модниот викенд ќе се одржи под мотото „Минато, сегашност, иднина – Секогаш е време за мода“. Ќе се стави акцент на модата како неизбежен дел од секојдневието што се провлекува во секоја секунда од човековото постоење.

Оваа сезона, освен модните ревии и изложби, се организира и проектот „Ретроспектива на модата во Македонија 1983 – 2013“, поддржан од Министерството за култура на Република Македонија, со кој ќе се долови процесот на создавање колекции што не познаваат граници.

Модниот викенд во соработка со Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје го организира проектот „Поп! Мода“. Во него ќе учествуваат 13 финалисти, кои ќе ги претстават своите колекции на гала-вечер во амбасадата.

 

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: