ОЛГИЦА ЃОРГИЕВА -есен-зима 2012-2013

12 Јан

Префинето модно пресликување на паунот

olgica gjorgieva

Ана Несторовска
Фото: Ани и Дими

Објавено на 11. јануари 2013 во „Антена“ („Дневник“)

Со секоја своја нова колекција праќа силна модна и лична порака. По грациозноста на „Еднорог“, патување во иднината со футуристичката „9“, откривање на „Нешто лично“, оставањето на свој печат со „Идентитет“, трагањето по „Вечноста“… етаблираната модна дизајнерка Олгица Ѓоргиева за својата нова линија за пролет-лето 2013 најде симболика во паунот. Неговата асоција за бесмртност ја мотивирала да создаде безвремени парчиња, кои во исто време се уникатни и практични.
-Во историјата, митовите и легендите паунот носи навестување на благородништво, светост, емпатија, заштита и претпазливост. Кратката листа на симболизми за паунот се: слава, визија, член на кралското семејство, духовност, будење, бесмртност… Визуелниот ефект и глетка оставаат простор за огромна креативност. Тоа се модерни, ексклузивни парчиња наменети за префинети и свои личности-вели Ѓоргиева и додава дека нејзиниот бренд „ГО“ е наменет за сите оние кои преферираат ексклузивна и уникатна облека.

Модели со личен печат
Колекцијата ја престави на есенското издание на Модниот викенд-Скопје. Во неа се препознава дизајнерскиот момент, а сепак во исто време моделите се носливи, што било и главната идеја. -Не сакалв многу да се врзувам за боите на паунот, иако е тоа првата асоцијација кога ќе се спомне. Повеќе сакав да биде стилизирана варијанта на идејата. ~ се посветив на формата на суптилен начин. Користени се стилизирани жоржети, памучен сатен, штоф, кадифе, тантела, памучни материјали. Има доста рачна работа, применета е техника пачворк на неколку креации. Застапена е белата боја, мастило сина, црна и пепито-дезен-вели таа.
Олгица е препознатлива по тоа што во колекциите нуди модели за елегантни и модерни дами. Креациите се доста носливи и применливи кај девојки и жени то негуваат различни стилови.
За неа секоја животна ситуација е приказна сама за себе.
-Треба да се задржи личниот печат, зошто ако не е така тогаш нештата не би имале тежина. Официјално сум вработена во мојата компанија и никаде на друго место. Живеам во Македонија и с` уште работам само за овој пазар, така да, во моментов морам да се прилагодувам на пазарот. Се разбира не по секоја цена…Се радувам што клиентоте кои доаѓаат во моето ателје ми покажуваат почит и доверба и можам да кажам дека во поголем процент сум успеала да си го задржам мојот личен печат. Исклучоци секогаш има-вели таа

Реални амбиции и чекори
Минатата година Олгица го отвори своето модно студио, кое е место каде што ги создава своите колекции и се среќава со клинетите.
-По природа сум со големи идеи и реални чекори. Не сакам ништо преку ноќ, ниту работи со кои во моментот не можам да се носам. Не дека не сум во можност, меѓутоа цело е кога има с`. Таму каде што не можеш да го дадеш својот максимум, подобро да употребиш трпение. Реално чекорам низ мојата животна приказна, работам вредно, неуморно и сигурна сум дека тоа се исплати. Ивестицијата почнува да се исплатува, се надевам за кратко во целост ќе се исплати. Ме радува фактот што работите се движат со чекори напред. Можеби и презадоволна сум од моето ателје. Мометално можат да се најдат готови парчиња облека, од ревии и секако можат да се прават индивидуални нарачки. Од наредната сезона асортиманот ќе се зголеми, меѓутоа за тоа дополнително-вели таа.
Покрај средбите со клиентите и редовните колекции таа постојано е во движење. Изминатиов период имаше неколку проекти каде што успеа да ја презентира својата работа и да запознае нови луѓе, како и да соработува со јавни личности и да биде дел од хуманитарни настани. По празниците ја очекува многу активен работен период.
Неодмана направи фотосесија со Ани и Дими за промоција на новата колекција. Вели дека соработката со познатиот фотографски тандем е базирана на взаемна почит и доверба.
Како модели се јавуваат Сања Трајковска ( „Моделс ин“) и Ангела Ѓоргиева („Подиум“) , а гостинка на фотосесијата е познатата албанска пејачка Аделина Тахири со која има одлична соработка подолго време.

Бабушките-инспирација за новогодишни украси
Пред празнициоте со неколку свои колеги на фестивалот „Кидсфест“ изработи уникатни украси за новогодишна елка.
-Инспирација за елката што ја изработив ми беше руската кукла Матрошка – или кај нас позната како Бабушка. Кога размислував како да ја претставам, одлучив да биде луксузна, светкава, со повеќе дезен. Беа изработени околу 100 кукли. Тоа беа 100 пластични шишиња целите рачно изработени и претворени во кукли. Мислам дека успеав да ја доловам идејата. Ја изработувавме кај мене, во ателје и буквално уживавме, се потсетивме на детските денови, убавината на празниците, близината на семејтвото-вели таа.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: