АЛЕКСАНДРА МИТКОВСКА пролет-лето 2013

6 Дек
By Ani i Dimi

By Ani i Dimi


Етнофантастика од пластика

Не сум некојa голема љубителка на пластиката. Иако живееме во пластичен свет (во преносна и во буквална смисла на зборот) гледам да го минимализирам нејзиното користење во секојдневието. Затоа, кога прочитав во каталогот на Модниот викенд-Скопје дека младата креаторка Александра Митковска ќе претстави колекција што е спој на пластиката и македонскиот фолкор, искрено малку се загрижив. Не дека се посомневав во идејата и начинот на изведбата на талентираната креаторка, туку ме замисли колку моделите ќе бидат непрактични и крути. За колекција што треба да најде примена кај пошироката модна публика, пластика ми се виде ненослива…
Но, уште со излегувањето на првата манекенка во денсинг-салата на Младинскиот културен центар на перформансот на 16 октомври Александра ме демантира! Со нејзиниот природен нарав да одушевува и шокира во исто време, пластиката ја избрусила во 20-тина уникатни парчиња тренд. Креаторката, која работи под етикетата Vibrazioni by Aleksandra Mitkovska, за сезоната пролет-лето 2013 направила вкусен сплет на футуризмот со современите парчиња, што го зачинила со етноелементи. Фолклорната нишка е суптилна и во функција на дизјанот, а се препознава во шарите и ресите. Палтата се со минималистички крој, а фустаните со прав ве-изрез, и нагласените крагни. Комбинацијата на моделите не е конвенционална. Направила спој на фустани и здилништа со панталони, без тоа да изгледа пренакитено и нападно. Дизајните истовремено може да најдат примена и во уличната мода, но и во бизнис-изгледот.
Она што отсекогаш одушевувало кај колекциите на оваа дипломка на престижниот институт за мода „Марангони“, е нејзината способност да вметне соодветни детали. Тие секогаш се уникатни, и (барем кај нас) претходно не употребени. Во оваа линија застапени се големи чанти во винтиџ-стил, но и модели ставени околу половината како колани и престилки, или во вид на големи џебови, кои се слеени со креацијата. Тука се и мантилите, кои се скроени во стилот на модата од 50-тите години од минатиот век. Незибежен дел од нејзините линии се чевлите, специјално направени за колекциите. Тие се авангардни и уникатни.
Колекцијата покрај тоа што беше преставена во Скопје, одушеви и на Белградска модна недела, а наградата за најдобар млад дизјанер, што Митковска ја доби на пролетното издание на оваа манифестација е само доказ дека нејзниот стил може добро да помине надвор од нашите граници.

Оцена: 4,2 / 5

Име на колекција: VIBRAZIONI by Aleksandra Mitkovska S/S 2013
Сезона: Пролет-лето /2013
Бои: Крем, виолетова, зелена, црна, кафена.
Промоција : 16 октомври 2012 на Моден викенд-Скопје (FWSK)

Следува галерија со фотографии од АД фотографи

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: