Јована Филиповиќ – есен-зима 2012/13

1 Ное

Фото: Ани и Дими

Жена со срце на ЛЕД-џентлмен

„Во моето срце сум џентлмен“- рекла своевремено една од најголемите модни икони на сите времиња, Марлен Дитрих. Ова содејствува со нејзиниот препознатлив стил, кој е умешен спој на машки парчиња облека и женската сензуалност. Иако нејзината андрогена појава со децении инспирира генерации девојки и жени, таа никогаш не изветвува. Панталоните, палтата и кошулите во строг машки крој, црно-белата основа и шапките веќе се модна класика во женскиот ормар. Така, секоја нова колекција со оваа база е повторување на една од основните лекции, но истовремено и замка. Лавиринтот на евентуален моден плагијат, едноличност и неоригиналност успешно го надминуваат само дизајнерите кои знаат дека џентлменска предност треба да им дадат на квалитетните материјали, модерната линија и на автентичните детали.

Во деталите се кријат големите модни иновации, а тоа добро го знае младата креаторка Јована Филиповиќ, која стана препознатлива со употребата на ЛЕД-диодите. За разлика од нејзиниот проект од пред две години, LEDesign Installation, каде што овие светлечки елементи ја имаат главната улога, во новата колекција The Gentlewoman тие се јавуваат само кај дел од додатоците. Со дискретното вметнување на ЛЕД-парчињата Филиповиќ покажува висок осет за естетика. Таа знае каде е границата и при комбинирање на различните шари и при играта со формите. Добриот моден дизајн не треба да познава стилски и временски ограничувања, но треба да ја знае разликата меѓу кичот и авангардата или костимографија и секојдневна применлива мода.

Моделите од линијата претставена на неодамна одржаниот Моден викенд-Скопје се токму такви – носливи и прилагодливи за повеќе стилови. Нивната андрогена природа остава простор за екпериментирање и комбинирање. Долгите припиени фустани, здолништа, панталоните, кошулите, палтата и капутите иако кокетираат со стилот на 30-тите или 40-тите години на минатиот век, се слика за денешната мода, со видлив личен печат. На неколкуте „сигурни“ парчиња скроени по вкус на современата бизнис-жена, Филиповиќ прави интересни интервенции, со бисерни додатоци, реси и ЛЕД-диоди одолу вратот, долж линијата за копчиња, на појасот или кај ракавите. Кориси доста набори и нагласени парчиња кај половината, како и отвори кај здолништата и фустаните и преклопи кај платата, од кои дел се без ракави. The Gentlewoman, гледано како целина, е колекција што ќе се носи повеќе сезони и долги години. Тоа е голем чекор во промоцијата на Јована како дизајнер кој во иднина ќе ги крои трендовите во домашната мода.

Оцена: 4,3 / 5

Име на колекција: The Gentlewoman
Сезона: Есен-зима 2013/2013
Бои: Црна, бела, крем, темновиолетова.
Број на модели: 22
Промоција : 15 октомври 2012 на Моден викенд-Скопје (FWSK)

Фотогалерија by Ани и Дими:

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: