Ивана Кнез ја промовира колекцијата „Стернум“

9 Дек


Pознатата модната дизајнерка и костимографка Ивана Кнез вeчерва во 19 часот во своето студио „Драма“ во Скопје ќе ја промовира новата колекција за сезоната есен-зима 2011/2012, наречена „Стернум“.
Моделите се лично доживување на последната претстава која костимографката ја изработи во „Театра“-„Звукот на коските што се кршат“ од Сузан Лебо. Тоа е драма за изгубени детски соништа за време на војната во Конго. Експлоатација на детските души е главна инспирација во најновата колекција.
Користен е плексиглас како размена на идеи помегу Ивана Кнез и Горан Сиџимовски. Дизајнерката се обидува да ја долови приказната на детските солзи и изнудени животи во свои уникатни парчиња накит.
-Се обидов да го видам гламурот за кој се залагам од поинаква перспектива. Претставата ми покажа еден свет за мене досега непознат. Морав да најдам начин да го доискажам тоа што ми остана после изработката на костимите, и одбрав тоа да биде накитот кој ми е животна опсесија-вели Кнез.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: