Росица Мршиќ есен-зима 2011/2012

7 Дек

Дизјанерката Росица Мршиќ со фотосесија ја промовира својата нова колекција за сезоната есен-зима 2011-2012. На фотографиите се појавува манекенката Ивана Гелева од модната агенција „Подиум“.
Основата на линијата на моделите е поврзана со облеката за скијање во 70-те, дополнета со приказ инспириран од бајковитите претстави на илустрациите на Arthur Rackham  и композицискиот пристап на работа на уметничката Sonia Delaunay. За острите скопски зими, моделите се изработени од фини волнени материјали со карактериситечен графички црно-бел израз, во комбинација со зелена боја.

Парчињата од колекцијата се дополнети со уникатен накит на младиот дизајнер Глигор Кузмановски. Негова лична инспирација за оваа колекција се пресликува во- Нешто чудно се случи во шумата… Сите животни пробаа од печурките.. Е тогаш се појавија и чудните солзи!…
Покрај во студиото на Мршиќ, колекцијата ќе може да се најде и во продавницата „Виа“ во Скопје. И оваа колекција ќе биде понудена на странските купувачи во концептуалните продавници во Софија, Виена, Дубаи и во бутици во Лозана, со кои македонската дизајнерка ја продолжува соработката и во наредната сезона.


Advertisements

3 Responses to “Росица Мршиќ есен-зима 2011/2012”

 1. Viktorija Декември 7, 2011 at 7:06 pm #

  A kade moze da go najdeme butikot Via?

  • Ана Несторовска Декември 7, 2011 at 8:28 pm #

   VIA se naogja levo pred vlezot na GTC, nesto pred Zu-zu. Pozdrav

 2. carka tanevska Декември 12, 2011 at 1:22 pm #

  Mi se dopaga kolekcijata.Pozdrav

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: