Есенскиот Моден викенд-Скопје од 19 до 27 октомври

5 Окт

Дваесетина домашни и странски креатори и брендови, како и студенти по моден дизајн  ќе ги претстават своите колекции за сезоната есен-зима 2011/2012 на четвртото издание на Модниот викенд-Скопје  што ќе се одржи од 19 до 27 октомври. Ревиите ќе се одржуваат во спортската арена “Борис Трајковски” и во салонот на “Фолксфаген” во  “Порше Македонија”, а најавени се изложби и промоцијана модно студио.Модната недела ќе ја отвори етаблираниот креатор Никола Ефимов во 19.30 часот во малата сала во арена “Борис Трајковски”. По него следуваат ревиите и на студентите од Европскиот Универзитет, на брендот за венчаници и свечени креации: “Елена Лука”, како и исложба на модни парчиња и накит на младата дизајнерка Јована Филиповиќ.

Познатиот тандем Кокев и Кадриу по четврти пат на оваа манифестација ќе ги прикаже своите најнови креации. Нивната ревија ќе се одржи на 20 октомври, во истиот простор. По нив следуваат дизајнерката Александра Митковска, брендот OVS како и младите дизајнери Роберт Ивановски, Ведрана Панева и Маја Кикириткова поддржани од „Еликсир екслузив“.

Наредниот ден во 19 часот е закажано отворањето на ателјето „Драма студио“ на позната костимографка и дизајнерка на облека и накит Ивана Кнез. Два часа подоцна Ефтимов ќе ја отвори својата ретроспективна изложба на костими и на фотографии во клубот МКЦ. Вечерта ќе биде заокружена со забава во ноќниот клуб „Б2“.

Наредниот ден шоуто се сели во салонот на “Фолксфаген” во “Порше Македонија”, каде што ќе бидат ревиите на фирмата “Пенти”, на младите креатори Искра Џокиќ и Катерина Попева поддржани од Elise. Следува промоцијата на колекција на бугарскиот бренд Nulla , дизјанирана од Кесиц- Петрушевски, а за крај е ревијата на брендот “Дума” на сестрите-близначки Елена и Емилија Давиткови, поддржани од Martini Gold .

Во Недела (23 октомври) вечерта ќе ја отвори ескслузивниот проект на Мoден Бизнис, FWSK и „Пелистерка“. Следуваат Олгица Ѓоргиева, која редовно ги преставува своите коелкции на оваа модна недела, “Нели” и познатиот дизајнер, Ненад Секирарски.
Есенското издание на Модниот викенд -Скопје ќе биде затворено на 27 октомври во ТЦ Соравија со ревија и изложба на фотографии на The Austrian Day Callisti.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: