MFW: Prada – spring 2012

23 Сеп


Играта со боите, формите, принтовите, и нуркањето во длабокиот извор на инспирација во модата од минатото никако да стане здодевна оваа сезона. Колку поколоритни и пошарени креации излегуваат од работилниците на најголемите модни умови, толку повеќе се зголемува љубопитноста. Следбениците на трендовите не се задоволуваат и бараат уште поиновативни решенија. Една од најинтересните приказни ја раскажува Прада. Со ѓаволски добро лоцирана идеја , во 50-тите години , со речиси совршена реализација, Мучија Прада не се обидува да ја копира модата што некогаш се носела, ниту да ја корегира, туку дава свое, стилизирано видување , што ќе биде носливо неколку сезони понатаму. Големината на овој бренд е во храброста да експериментира и секоја сезона да дава нов агол на актуелната мода. Овој пат впечатливи се принтовите со слики од автомобили и цветови, кои се аплицирани на палтата, мантилите, костимите за капење, фустаните и здолништата. Правени се комбинации на пастелни бои со јаки нијанси на црвена или сина, како и мала игра на секојдневни парчиња и памучни материјали со луксузни украси. Има интересна транскрипција на стилот на Џејмс Дин во женска варијанта.
Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: