MFW: Fendi – spring 2012

23 Сеп


Рита Леви -Монталчини, 102-годишната Италијанка-невролог, која во 1986 година доби Нобелова награда за медицина е модната инспирација за новата колекција на брендот “Фенди”, прикажана на Модната недела во Милано.
Сериозна, практична и со академска нишка, колекцијата е обид да ја долови италијанската жена-научник и интелектуалец, а со тоа во светската модна приказна за 2012 да вметне парчиња што ќе покажат една посмела страна на бизнис-жената.
Моделите се во линија на стандардите за изглед на работното место, но со вметнување на нови форми, волумени и комбинации. Главниот дизјанер на “Фенди”, Карл Лагерфелд, и покрај тоа што е мозокот за уште два големи бренда-“Шанел”, и фирмата со негово име, успева на сите три да им даде свој идентитет. Фенди и понатаму е за моќни жени што потклекнуваат само пред иновативни модни парчиња.
” />


Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: