Ревија на новите модни сили на “Мокош”

21 Сеп


Рената Спасовска, Лела Стерјо, Македонка Митрова, Јулијана Горгиевска и Катерина Микрут вечерва во 20 часот ќе одржат ревија во кафулето “Аркадија” во Скопје. На нстанотќе бидат презентирани модели за сезоната есен-зима 2011, кои наредниот период ќе може да се најдат во модниот салон “Мокош”.
Спасовска е моден дизајнер од Свети Николе, која и зад себе има 25 години работно искуство. Сопственичка е на модното студио “Рената”. Ќе се претстави со колекцијата “Карма”, која има модели за бизнис-изглед и вечерни тоалети.


Стерјо, која дипломирала декорација и моден дизајн во Романија е препознатлива по широкиот спектар на колорит и по деталите, кој даваат посебен белег на моделите. Ќе ја презентира колекцијата The Sound. Катерина Микрут, која доаѓа од Краков, Полска рачно изработува уникатни парчиња облека, модни додатоци и накит од волна, волница и конци за плетење. Инспирацијата ја црпи од рециклираната уметност и од уличната мода. Нејзината есенската колекцијата е наречена “Анатомија на јазолот”.

Битолчанката Јулијана Горгиевска е студент по моден дизајн на Европскиот универзитет. На презентацијата ќе ја понуди линијата Invisible. Преовладуваат природни материјали, свила, памучен сатен, а формата го следи телото. Колекцијата вбројува и накит изработен од разновиден материјал, дури и сосема нешто невообичаено како патенти, шајки.
Македонка Митрова-Доци, која доаѓа од Струмица, има дипломирано моден дизајн во Бугарија. Сопственик е на студиото “Верт Делис”. Нејзината нова колекција вклучува кежуал-парчиња и вечерни тоалети.
На ревијата ќе гостува македонската мис интерконтинентал – Ивона Крстева.

Ревијата е во организација на Тања Ѓоргиева ( сопственичка на “Мокош”)  и на модната агенција “Егзотик”.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: