LFW: Burberry Prorsum -spring 2012

21 Сеп

Се’ што треба да знаете за модата во 2012 ќе дознаете ако ја погледнете новата колекција на британскиот бренд Burberry Prorsum. Главниот дизајнер Кристофер Бејли во својата визија за сезоната пролет 2012 ги вметнал сите елементи од идните трендови , почнувајќи од јаките бои (жолта, окер, портокалова, темновиолетова, зелена) и етношари , преку формите, па се’ до должината на креациите. Широките здолништата до глужд, комбинирани со палта, џекетчиња и џемперчиња како од 50-тите се надополнети со трендовски модни додатоци се вистински погодок.

Секоја креација е мозаик сама за себе. Украсени се со крупна мокиста и се искомбинирани со соодветни колани. Секој аутфит е комплетиран со големи чанти и со чевли со висока платформа, чии ременчиња се украсени со етномотиви.  Неизбежени нејпрепознатлив елемент од секоја колекција на Burberry Prorsum се мантилите. Моделите се во ист крој како и долгите здолништа. Горниот дел е припиен, и на целата колекција & дава шмек од 70-тите.Овој пат понудени се посмели бои и направени се колажи и со разни материјали.
Новата линија беше прикажана на Лондонската модна недела. Во првиот ред на шоуто беа голем број на славни личности, како Канје Вест, Сиена Милер, Марипо Тестино, Гема Артертон, многу модни уредници, блогери и модели.


Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: