Ивана Кнез дизајнира барокни чанти

6 Јун


Костимографката и дизајнерка на облека и модни додатоци деновиве ја промовира својата втора линија на чанти. Креациите се инспирирани од костимите за претставата “Мизантроп”, на кои работеше таа

Хедонизмот на летниот период претставен во барок-стил, што е синоним за луксуз, претерување и уживање, е главниот опис на новата колекција модни додатоци на костимографката и дизајнерка Ивана Кнез. Деновиве ја промовира својата втора линија на чанти, наречена *Драма Љуеен Роѕал едитион.
-Линијата се состои од модели во кои се синтетизираат барок и рококо, со возбудливи дезени на бои, раскошни бисерни парчиња и колачиња. Барокот и рококо се главна тематика и во претставата “Мизантроп” на театарската екипа “Театра”, чии костими ги направив јас. Инспирирана од дејствието на театарскиот проект ја дизајнирав колекцијата чанти -вели Кнез.
Ова е втора линија на чанти на креаторката. Првата е *Драма Дреам Багс, што ја промовира пред еден месец. Кај чантите доминираат впечатливи нијанси на розовата, зелената, виолетовата и црвената боја. Во изработката е користено платно со оригинален принт со фотографија на колачиња изработени од Кристијан Милески и божури карактеристични за летниот период. Моделите се украсени со метални рамки.
– Колачињата застапени во линијата се карактеристични за францускиот кралски двор во 17 и во 18 век. Тие се појавуваат како реквизити и во претставата “Мизантроп” и ја имаат носечката улога во колоритот на колекцијата – вели таа.
Колекцијата содржи класични чанти, пет плик-модели и лимитирана едиција на накит. Достапна е во “Петек” во Скопје.
Во соработка со фотографот Жарко Чулиќ манекенката Марина Ристеска и шминкерот Дарко Мишовски во студиото на Никола Спасеновски неодамна изработија промотивна фотосесија

Ана Несторовска
објавено во “Дневник” на 04.06.2011


Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: