Стил меѓу машкото и женското кроење

2 ЈунДевојките и жените што ги носат креациите од Ludus Loves Fashion најчесто имаат интересни и креативни професии, поседуваат храброст и цврстина во одлуките за личниот моден стил. Не се плашат да изгледаат поинаку и да привлечат внимание со сопствениот авангарден и софистициран изглед. За само неколку месеци од основањето, македонската модна куќа Ludus Loves Fashion веќе изгради препознатлив имиџ – кој е минималистички, со доза футуризам. Својата втора колекција ја претстави на отворањето на пролетното издание на Модниот викенд – Скопје. Еден од основачите и менаџери на брендот, Драган Христов, вели дека не се приврзаници на класичните модни ревии, поради нивниот алтернативен пристап кон модата. Но, за колекцијата пролет-лето 2011 било битно да се понуди на ваков настан.
– Колекцијата е комерцијална, за разлика од првата, која беше експериментална. Се обидуваме на публиката секојпат да ~ понудиме различна презентација. На следните промоции фокусот ќе го префрлиме на интернет, социјалните мрежи и блогосферата, која има сe` поголем замав кај нас – вели Христов, кој Ludus Loves Fashion го води со својата сестра Елена Апостоловска.

Инспирирани од разните состојби на жената
Слично како првата линија, и оваа е инспирирана од чувствата и разните душевни и ментални состојби на жената.
– Парчињата облека од колекцијата отсликуваат одредени емоции. Факт е дека облеката се избира според различните пригоди – социјални, временски… Но, поинтересен е фактот дека жената избира бои, форми и материјали според личното моментно чувство. Токму тоа е појдовно во создавањето на приказната околу секоја колекција – вели тој.
Моделите се едноставни, со прави линии и со современи форми. застапени се студени тонови (бела, сива и црна), освежено со портокалова и со виолетова боја. При креирањето секогаш ги имаат предвид светските трендови, но велат дека тие не се клучни, поважно им е да претстават одредените карактери.

Следува дневна, спортска облека
Екипата на Ludus Loves Fashion создава женски креации, кои се стилизирани и приспособени форми од машкиот ормар.
– Андрогеноста веќе неколку сезони е присутна на светскиот пазар како тренд. Особено е интересно како ја интерпретираат некои млади дизајнери инспирирани од познатите личности во музиката. Токму тоа е насоката во модата што нам ни е интересна. Мода што се движи по границите, во случајов меѓу машкото и женското кроење. Би било логично во иднина да создадеме и машка колекција. Преминот и нема да биде толку тежок – вели Драган.
При крај с`, со изработката на пробна дневна колекција, во соработка со графичката дизајнерка Елена Диновска. Се работи за комфорни, спортски парчиња изработени од памук и јакни изработени од најлон, во неочекувани комбинации од бои.
-Ова е прва од повеќето планирани соработки со млади македонски дизајнери. Ако досега во „Лудус“ беше практика продажба на колекции од млади дизајнери, нашиот бренд сега работи кобрендирани мини-линии со нив – вели на крајот Христов. Моделите се понудени и на странскиот пазар, а во моментов работат и на модни додатоци и чевли.

Концептуалната продавница живее на интернет
Во изминатите години Христов ја водеше единствената концептуална продавница во Скопје, „Лудус“, која понуди малку поинакви модни и дизајнерски содржини од тоа што може да се најде во продажба кај нас. Вели дека Ludus Loves Fashion е пренесување на брендот на поинакво ниво.
– Нашата работа во моментов е насочена само на модата. Се обидуваме да изградиме нешто сосема ново за нашиот регион.
Веќе извесно време, поради преселба во нови простории, концептуалната продавница „Лудус“ не работи. Додека повторно не се отвори ателје, производите може да се набават на страницата http://www.ludus.tc.mk, каде што се продава и колекцијата пролет-лето 2011.

Ана Несторовска
Фото: Лепа Георгиевска
модел: Елена Трајановска
Објавено вo Дневник   на 28.05.2011

Advertisements

One Response to “Стил меѓу машкото и женското кроење”

  1. mila Јуни 7, 2011 at 4:56 pm #

    Mmmmm…ajde da igrame igra so pogoduvanje….dali dolgiot portokalovo-bel fustan e referenca na Jil sander?

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: