Скопјанка за на светските модни писти

7 Фев
by Marko Vulevic

Елена Трајановска е едно од највпечатливите нови манекенски лица во Македонија, со амбиции да изгради светска кариера

by Marko Vulevic
by Marko Vulevic

Со само неколку појавувања на модните писти и на промотивни фотосесии петнаесетгодишната скопјанка Елена Трајановска се издвои како една од најнадежните македонски манекенки.
Нејзината кариера почна со фотографирање за календар на „Алкалоид“ и едиторијалите за неколку наши магазини. Беше заштитно лице на колекцијата пролет-лето 2010 на Росица Мршиќ и на линијата есен-зима на етикетата Ludus Loves Fashion. Имаше забележителен настап и на Модниот викенд – Скопје. Вели дека сите досегашни ангажмани ~ се драги и не може да издвои еден како клучен во нејзината популаризација.
– Сосема случајно во 2009 година ме открија Алек Наумовски и Надица Ѓоргиева од модната агенција „Моделс ин“. Претходно немав буквално никакво искуство со модната индустрија. За свој ментор го сметам Алек. Од него навистина многу учам. Тој има искуство и знае како да ми го пренесе – вели Трајановска.
За нејзината меѓународна кариера ќе се грижи менаџерката Јелена Ивановиќ. Неодамна со нејзино посредство направи сесија со српскиот фотограф Марко Вулевиќ. Фотографиите се наменети за нејзиниот „бук“.
– Имам амбиции да успеам на светските модни писти. Во моментов се подготвувам, но с` уште не можам да откријам кои се конкретните планови во мојата кариера – вели Трајановска.
Нејзин последен ангажман беше фотосесијата за списанието за убавина „Јуник“, а во моментов е окупирана со училиштето.

Пошироко во интервјуто објавено во Дневник на 05.02.2011.

 

by Marko Vulevic
Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: