Стилизирани војници на Теа Пупкова во ЦК

29 Ное
Младата дизајнерка Теа Пупкова вечерва во 20 часот ќе ја промовира својата колекција “Шепотот на невидливиот војник” во Културниот центар ЦК во Скопје. Станува збор за продажна изложба на модели инспирирани од рускиот генерал Михаил Иларионивич Кутузов и неговата војска од делото на Лав Толстој – “Војна и мир”. Пупкова вели дека Кутузов како лик е инспирација сам по себе, првенствено заради својот нестереотипен изглед -карактеристичен за тоа време и неговиот несреден, запуштен имиџ. Послужил како репер за создавање на женска колекција, која е стилизација преточена во парчиња на облека.
Целна група на линијата се девојки и жени на возраст од 20 до 35 години, кои се храбри и не се плашат да експериментираат, по малку се екцентрични. Секој модел поединечно во себе содржи сегменти од едно време, енергија која се чувствува на посебен и необичен начин.
-Оваа колекција е создадена со многу љубов и неизмерна енергија и ентузијазам иако беше тешко да се стигне онаму каде што јас сакав и да се постигне ефектот кој успеав да го постигнам можам да кажам дека мојата мисија е завршена, а сега останува на оние кои тоа ќе дојдат да го видат и ќе ги споделиме заеднички нашите импресии- вели Пупкова
Креаторката живее и работи во Прага Има завршено средно уметничко училиште на отсек керамика, факултет за дизајн и магистериски студии по графички дизајн и бизнис маркетинг менаџмент на Tiffin универзитетот во Прага. Била дел од повеќе групни изложби и имала 8 групни изложби и ревии надвор од Македонија односно во Прага, Брно, Милано и Фиренца.
Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: