Mагичниот свет на Елена Ристовска во филигран

28 Ное

by: Ана Несторовска
Објавено на 13. 11. 2010 во “Викенд” (“Дневник”)

На интересен и модерен начин младата креативка Елена Ристовска прави трендовски креации со традиционалната, филигран-техника. Нејзината последна колекција е инспирирана од детскиот свет и фантазија, со весели ликови, обоени со насмевки, а застапени се куќички, облачиња и друго. Создава цел еден магичен свет во техниката стара неколку века.
– Токму спојот меѓу древната техника на изработка на накит од сребро и модерниот дизајн предизвикува внимание. Девојките се интересираат с повеќе за техниката на изработка, а во исто време сакаат да носат и уникатен модел – вели Ристовска.
Според неа, најважно за една личност што сака да изработува филигран е да биде креативна, да поседува љубов кон традиционалните занаети, но, пред с, да биде смирена.
– Техниката подразбира процес на изработка на накит од сребрена жица што достигнува дебелина до 0,25 мм. Замислете, личност што е многу темпераментна и која има скротлив дух да седи со часови над толку тенки жички и да изработи нешто толку нежно, а притоа производот да биде убав за очи – вели Елена.

ДИСКРЕТНО ВМЕТНУВАЊЕ НА СВОЈОТ БЕЛЕГ
Со филигран се занимава три години. Вели дека “виновник” да се занимава со стар занает е нејзиното семејство. Нејзиниот татко е колекционер на антиквитети и во нивниот дом има предмети со кои, како што вели, може да се отвори еден мал музеј.
Нејзината претходна колекција беше во знакот на кругот, пред с, поради тоа што е древен, универзален симбол на единството, бесконечноста и на целоста. Мотивите во разните колекции ги црпи од своето опкружување.
– Инспирацијата, размислувањата и работите се дополнуваат една на друга. Убавите нешта се случуваат постојано околу нас. А, од друга страна, и самите луѓе, кои го сакаат филигранот, имаат желба и замисла за одреден тип накит. Ги следам нивните идеи, на кои дискретно го вметнувам сопствениот белег. Мотивот е различен. Изработувам традиционални елегантни парчиња во кои вметнувам полускапоцени камења, како и накит што го привлекува вниманието на младите девојки со својата урбаност – вели таа.

НАЈВАЖНО Е ДА СЕ ИМА ДОБАР УЧИТЕЛ
Открива дека во почетокот изработката одела потешко и побавно.
– Создавањето и склопувањето пар обетки беше макотрпно. Ми беа потребни неколку дена. Но сега, кога ја имам стекнато рутината, е полесно. Најважно е во почетокот да се има добар учител, кој несебично ќе го пренесе знаењето. Но, занаетот се учи цел живот. Постојано се експериментира. Сега сум во период кога среброто го комбинирам и со други метали како бакарот, а и за тоа е потребно знаење. С се учи – вели таа.
Досега сум учествувала на неколку базари за рачни изработки организирани во нашата земја. При секое изложување за неа е најважна приказната што се раскажува преку парчињата накит.
– Луѓето сакаат да гледаат приказни, кои најчесто ги надградувам и на самиот штанд. Мојот накит е изложен и во парфимеријата “Ева” во ГТЦ и во “Холидеј ин” – во продавницата за рачни изработки. Сон на секој уметник е своја изложба. Во декември планирам да ја реализирам таа замисла со тематска постановка во ресторанот “Амика” – вели таа на крајот.
 

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: