Моден викенд -Скопје од 25 до 31 октомври

8 Авг

Eсенското издание на Модниот викенд-Скопје (FWSK) ќе се одржи од 25 до 31 октомври во салонот на “Ауди, Порше” во Скопје. Организаторките Света Богова-Јовановска и Данијела Симоновска од “Модната корпорација” најавуваат дека дел од настаните ќе се одржат во неколку галерии, модни и концептуални продавници, шоу-рум простори и друго. Тие се во постојана комуникација со дизајнерите и модните куќи што се презентираа на изданието оваа пролет.
– Некои од креаторите забележале 100-отстотна продажба на своите колекции уште во првиот месец по претставувањето на Модниот викенд и веќе го најавија своето присуство на следното. Тоа н мотивира и ги оправдува нашите заложби да работиме на воспоставување на FWSK како двигател на македонската модна сцена и нашите заложби во правец на развивање на различните сегменти кои се неизоставен дел од модната индустрија. Бевме контактирани и од повеќе компании кои ни понудија креативни решенија за одредени сегменти од модниот настан, но и од компании кои побараа од нас да работиме со нив на одредени проекти – велат тие.

by: Ана Несторовска
фото: Димитар Петровски

извадoк од интервјуто со агенцијата “Подиум”
Објавено на o7. август 2010 во “Викенд” (“Дневник”)

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: