Три нови колекции за четвртиот роденден на „Лудус“

11 Јун


Младите модни креаторки Елена Спасовска и Александра Митковска и македонскиот бренд „Шик андеркавер“, вечерва во 21 часот ќе ги промовираат своите нови колекции во концепт-просторот „Лудус“ во Скопје.

„Искривено огледало“ е називот на новата мини-колекција на креаторката Елена Спасовска. Таа е сосема различна од претходната понуда. Овој пат облеките се лесни и удобни, применливи и комерцијални. Новитет се летните сакоа и неколкуте машки парчиња.

Младата дизајнерка и костимограф Митковска, која има дипломирано на институтот за мода „Марангони“ во Милано, првпат се претставува во „Лудус“. Креаторката има работено за модните куќи „Мис сиксти“ и „Кавали“. Ќе ја понуди колекцијата за есен-зима 2010-11, направена под нејзината модна етикета „Вибразиони“. Колекцијата е авангардна и е спој на драматичното и носливото, за која користела висококвалитетни материјали. Летната мини-колекција на „Шик андеркавер“, пак, е романтична и похомогена во изборот на боите и на материјалите од пролетната.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: