Базар на уникати во АРМ

7 Мар
Под мотото „Жената како бастион во уметноста“, во чест на 8 Март-денот на жената, деновиве во Домот на АРМ во Скопје се одржува базар на рачно изработен накит и украси. На штандовите може да се најдат уникати направени од мониста, стакло, сребро, волница, дрво, хартија, стакло, восок, и други материјали. Околу 25 автори изложуваат накит: обетки, гердани, прстени, брошеви, алки, шноли, украси за мобилен, декорации за во домот, дрвени скулптури, орнаменти, парчиња облека и предмети со етномотиви.

Организатор на настанот е Здружението за култура, уметност и креативност „Деница“. Базарот трае до утре (8 март), па доколку сакате уникатен накит, за кој ќе бидете сигурни дека само вие ќе го имате, и тоа по популарни цени, искористете го денов дапојдете во АРМ.

Во продолжение се креации на дел од изложувачите.

by: Jasmina Glavinchevska


by: Art of crochet- Nataly’s fine arts


by: Marga Sevrieva (Nakitmanija)


by: Perle Noire
Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: