Сензуална и лелеава пролет

1 Мар
Како што првите цветови страмежливо ги освојуваат дворовите на неодлучното мартовско сонце, на светските модни писти ненаметливо никнаа нежни текстилни креатури. Пролетта е создадена за будење на женственоста и сензуалноста и совршена за внесување на фустанчиња, здолништа, пастелни бои и лесни материјали во секојдневното модно мени.
Алберта Ферети во својата колекција пролет -лето 2010 ги разгали девојките со лелеави фустани во кои изгледаат романтично, но многу трендовски, секси, но удобно… Боите кореспондираат со тенот на моделите и се движат од бела, преку розова, сива, праска и сива боја. Интересни се креациите со потемни ленти, колани и панделки.
Во овој манир и Армано Шервино понуди лелеави модели за урбани девојки, комбинирани со палтенца и чорапи над колена.


Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: