IN MEMORIAM: АЛЕКСАНДАР МЕКВИН (17 март 1969 – 11 февруари 2010)

11 Фев
Генијалниот британски моден креатор Александар Меквин (40) денеска во 10 часот беше пронајден мртов во својот дом во Лондон. Според англиските медиуми дизајнерот си го одземал животот со бесење, една недела по смртта на својата мајка, со која бил многу близок. Меквин важи за еден од најконтроверзните и најголеми дизајнери на сите времиња. Роден во Лондон како син на таксист, Александар Ли Меквин почнал да го учи занаетот во Севил Роу, каде што шиел костуми за принцот Чарлс и Михаил Горбачов. Во периодот помеѓу 1996-та и 2003-та четири пати го доби признанието Британски дизајнер на годината а еднаш беше прогласен и за Меѓународен дизајнер на годината од Советот на Модни Дизајнери на Америка. Во1996 година стана креатор за Живанши, наследувајќи го Џон Галијано.
Важна улога во неговиот живот одигра Изабела Блоу, која откри неговиот талент и му помогна да стане ѕвезда пред три години си го одзеде животот, нешто што Меквин многу тешко го поднел.


Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: