Girls against Boys

22 Ное
Се’ додека здолништата и фустаните се модни парчиња приоритетно наменети за понежниот пол, има надеж за постоење на пристојна поделба на машка и женска облека. Иако Марк Џејкобс редовно се појавува во здолниште на ревиите на своите колекции, прави класични модели за своите клиенти.
Сите бои и поголемиот дел од деталите влегоа во категоријата унисекс, но постои разлика во нивното комбинирање и пласирање. Сепак, во мешаните колекции креаторите се решпаваат за мотиви што се провлекуваат во линиите за двата пола. Некои од моделите комуницираат преку шарите, другу преку формата, покажувајќи дека модните трендови подедакво им припаѓаат и на девојките и на момците…Во прилог се неколку модни двојки од колекциите на Yohji Yamamoto (Y3), Marc by Marc Jacobs и Rag & Bone.Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: