Јубилеен џез во МОБ-модни идеи (ден 4)

25 Окт

П
летени туники, црни хулахопки, дискретни модни детали, шарени лелеави фустанчиња и едноставни форми одговараат за четвртата вечер на Skopje Jazz Festival 2009. Џез- авантурата денеска продолжува во Салонот на Македонската опера и балет. Концертите на Норвежанецот Арве Хенриксен и Американецот Џон Хесл (двајцата се трубачи) се посветени на 40- годишниот јубилеј на германска издавачка куќа ЕЦМ. Хесле еден од најпрогресивните уметници во последните 30 години, а се прослави со дигиталната манипулација на трубата. Хенриксен, чија музика е под големо влијание на Хесл, има соработувано со Силвијан и Џиван Гаспаријан,. Вечерва ќе свири со клавијатуристот Јан Банг. Во „Хард рок“ ќе настапи младиот бразилски гитарист Чико Пињеиро, придружуван од вокалистката Лусијана Алвеш.
Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: