Women in jazz (SJF)-модни идеи (ден 2)

23 Окт
Втората вечер на Skopje Jazz Festival 2009 е посветена на жените во џезот. Во Универзална сала во 20.30 часот настапуваат јапонската пијанистка Аки Такасе, која живее и работи во Јапонија и перкусионистката Мерлин Мазур, која себеси се дефинира како Скандинавка, иако има данско-американско потекло. Такасе, која ќе биде придружувана од четири музичари, ќе настапи со проект посветен на пијанистот Фетс Волер, препознатлив по хитовите од свинг ерата на почетокот на 20 век. Мазур, позната како член на бендот на Јан Гарбарек и по изведбите со Мајлс Дејвис, Вејн Шортер, Гил Еванс и низа други големи имиња, доаѓа со својата четиричлена група.
Вечерта продолжува во „Хард рок“ каде што во 24 часот ќе настапи квартетот на талентираниот италијански саксофонист Микеле Полга. Доколу и овој ден немате инспирација што да облешете, еве неколку урбани варијанти.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: