МАЈА КИКИРИТКОВА ОТВОРИ МОДЕН САЛОН ВО ШТИП

19 Окт

Младата македонска модна дизајнерка Маја Кикирикова викендов отвори свој моден салон во Штип. Во aтељето наречено “ОК дизајн” ќе може да се најдат креации од сите досегашни колекции на дваесет и тригодишната креаторка.Кикириткова досега има направено неколку колекции од кои последната, Black&White беше промовирана на модната недела во Битола. Tаа е дел од проектот “Мода за носење”, а дизајнира и костими за театарските претстави есен-зима 2009-2010 за фирмата “Е&Л Креатив”.Ги направи костимите за претставите “Лет во три глави” (МНТ) и “Мушичка” (Велешкиот театар),Има дипломирано на Академијата за дизајн во Белград, а во моментов е на магистерски студии на Европскиот универзитет во Скопје.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: