ЖЕНСТВЕНИ ВО МАШКИ ПАЛТА

7 Апр
Сакоата се светски моден хит во урбаната мода! Така е изминативе година-две, а за нивното пробивање најголема заслуга има Стела Макартни. Таа упорно ги форсираше повеќе сезони. Во секоја колекција подбутнуваше по некој модел, еднаш тоа беа црни , кратки и припиени за телото, вторпат се обиде со долги беж-модели во вид на мантилчиња, но најголем успех имаше дури кога ги наврати нивните ракави, како што се носеа во 80-тите. Брзо се рашири нивната употреба. Да нема заблуди, не се мисли на сакоата во елегнатните комбинации, како дрес-код варијанта во бизнис-стилот, туку на кежуал street style формите, кои се далеку повобудливи, бидејќи дозволуваат мешање на стилови и еспериментирање со формите. на улиците на Лондон, Копехаген и Берлин , а веќе забележително и во Скопје, младите од двата пола, кои ретро-класиците ги сметаат за непрекинат извор на нови идеи прават умешни комбинации на машки палта комбинирани со свилени и ленени фустанчиња, памучни маички со апликации. Моделите се надополнуваат со брошови, шамивчиња и марами.*

Кира Најтли , која важи за една од модно најинтелигентните девојки од филмскиот свет, машките палта ги практикува на црвениот килим, но и во секојдневието. Ова комплетче, што веројатно многумина би го одминале, зашто потсетува на нестилизрианите модни кризи од раните 90-ти, таа му дала шанса и го направила носливо и убер-кул. Всушност нејзниот веќе оформен моден карактер и имиџ кај публиката има толкав кредит што и да облече вреќе за компири ќе биде урбано. Сепак, ова сако без јаки има свои квалитети, особено би било симпатично ако се носи со фармерки и маичка.

Ако Стела Макартни е најголемиот ’адвокат’ на сакоата, слободно може да се каже дека Кејт Мос е најподвижната реклама на ова парче облека. Кога бирав фотографии имав бааги голем проблем, бидејќи таа повеќе годни ги излите од носење во сите можни варијанти, рокерки, елегантно, спортски, за преку ден, за на работам за на концерт или на ноќните излегувања. Преферира црно кратко палто, со задолителнио засукани ракави. Ги сони со фустани, шорцеви, хеланки, фармерки, здолништа…
Светото британско тројство на уличната мода во Лондон го заокружува Агнес Дејн која покажува талент за откривање на супер модерни парталчиња, што нема да ја турнат од колосекот на нејзиниот стил. Се што носи е покорено на нејзниот имиџ, а ова сако ’спие’ во комбинацијаат за прошетка.


Еве уште едно палто ископано од архива, но прикладно употребено за еден лежерен секојдневен изглед. Кејти Холмс, која можеби не ви е сипматишна поради лошите улоги и уште почлошиот животен стил и сопруг-Том Круз, но таа е една од најурмабите девојки, кога не е на црвениот килим. Изненадува со својот одлишен избор, а ова тегет сако во темно-сина боја е топ.


Рејчел Билсон во долго, темно-сино светликаво палто кое комплетно ја менува сликата, со оглед на тоа што под него носи памушна бела маица и фармерки. Сакото е носечкото парче и воопшто немате впечаток дека не е дотерана.


Можеби ретко кој ги памети филмовите на актерката Камерон Ричардсон, но незаборавни се нејзините модни решенија. Машко палто + црна федора + шарено лелеаво фустанче = тоа што се бара ова сезона.

Незамисливо е да постои некој моден тренд, без тој веќе да поминал низ ормарот на новата модна икона Алекса Чунг. Се’ што гледаат на неа, Британците го прифаќаат како модна догма. Плус-минус, таа има интересни комбинации, што заслужуваат да се најдат и на Skopje street style.

Стела Макартни во едно од своите варијации на тема сако.


Сиена Милер со малку поавангарден модел. Всушност сакоата со пердуви се нешто што џет-сетот доста го практикуваа во последно време (на пр. Брендон Флауерс од The Killers). Нејзината комбинација е добирта, вакво фустанче веќе е незамисливо без сако.


Мери -Кејт Олсен ова долго црно сако го носи и со бело фустанче, но е практичен модел и за сите други комбинации.
Брук Шилдс со евергрин комбинација на црно сако со бела кошула и темен џинс.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: