ЛЕНТИ, ПЕРДУВИ И КРУНИ

5 Апр
Китењето со модните детали не завршува со обетки, ѓердани, алки, шапки и колани. Инспирирани од модата во римско време и од фолкорот на Индијанците стилистите ги вметнуваат и лентите, пердувите и круните во косите на девојките. Иако многумина овој детал ќе го поврзат со маскирање, сепак на главата е повеќе од ефективен. Во 80-тите години траките беа дел од имиџот да трендсетерите од двата пола. Денеска тоа повторно е хит меѓу холивудските ѕвезди. Актерката, модел и дизајнерка Мила Јовивич и актерката и пејачка Џулиет Луис неколку години се препознатливи по овој детаљ. Во својот стил ги вметнаа и Миша Бартон, Никол Ричи, Рејчел Билсон и Хелена Кристенсен. Низ скопските улици се’ уште ретко се среќаваат лентите кои може да бидат со ластик, од свила, со плетенка или во вид на тијара, со кристали и бисери. Додека ’уловиме’ ваков детал на нечија глава низ нашите улици еве неколку идеи како мое да се носи и комбинира.


Мила Јовович со позлатена лента


Модел со ластик и пердуви во боја


Хелена Кристенсен со тијара-трака

Миша Бартон како римјанка


Рејчел Билсон во хипи варијанта


Џулиет Луис како вистинска Индијанка на своите концерти

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: