NEW COLLECTION BY ROSICA MRSIC

4 Апр
FASHION BETWEEN MODERN ART & MEMORIESКолекцијата пролет -лето 2009 на младата креаторка Росица Мршиќ, која на 2 април беше промовирана во концепт-просторот Лудус“, e инспирирана од јапонската орнаментална уметност . Во неа минимализмот како сензибилитет е ставен во контекст наспроти експресионистичките детали во облеката. Таа користи едноставни и геометриски кроеви. Колекцијата е дополнета со вметнати кружни сечења кои ја омекнуваат силуетата. Со користење на црната боја се доловува формата, сивата и белата помагаат во градење на длабочината, а силните нијанси на портокаловата и сината предизвикуваат нов контраст. Mатеријалите се во согласност на инспирацијата- природни и едноставни . Комбинирани се за да доловат специфична графичка игра во формата.

Модел: Мартина Павловска

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: